Tip na výlet – Sedlo Marmon

matysova-kopec-a-sedlo-marmon-3_full

     V blízkosti mesta Stará Ľubovňa, pri sedle Marmon, sa nachádza miesto, kde počas druhej svetovej vojny havaroval ťažký letecký bombardér sovietskej armády. Nachádza sa tam pamätník, ktorý túto udalosť pripomína.

     Na palube havarovaného lietadla boli štyria muži. Bombardér patril do zostavy GLPDD (17. gardový letecký pluk diaľkového pôsobenia). Chystali sa z bieloruského mesta Minsk na bombardovanie strategických cieľov v Maďarsku – železničného uzla v Budapešti s preletom cez naše územie. Pri zistení poruchy, z dôvodu údajného zasiahnutia nad nacistami okupovaným územím Poľska, dvaja z posádky opustili stroj a pilot – Jevgenij Ivanovič Archipov, ho oblúkom ponad obce Orlov, Údol a Hromoš nasmeroval na sever. Nad obcou Hromoš výška lietadla bola kritická, preto sa museli zbaviť nákladu vypustením bômb, ktoré zasiahli civilné obyvateľstvo a domy. Tesne pred úplným zrútením, za obcou Plavnica a Chmeľnica, pilot vyskočil a lietadlo dopadlo do lesného masívu hory Marmon.

     Vojenského pilota zachránili miestni obyvatelia z obce Matysová. Horár, ktorý tam býval, ráno našiel pilota s devastačnými poraneniami ľavej ruky. Previezol ho do horárne a poskytol mu ošetrenie, jedlo a ošatenie.

Jevgenij Ivanovič Archipov

     Úlomky z havarovaného lietadla si miestni obyvatelia porozoberali a niektoré časti sa nachádzajú ešte aj dnes v domoch na povalách. V období počas, ale aj po druhej sv. vojne, bol hliník a ďalšie ľahké kovy vzácny materiál.

Pamätník

Vrch Marmon (810 m nm) je významnou časťou prírody v regióne severný Spiš-Pieniny. Vrch sa nachádza v Ľubovnianskej vrchovine. Názov dostal podľa červenej horniny, ktorá sa ťažila nad obcou v kameňolome. Materiál je veľmi podobný mramoru a obklad z tejto horniny sa nachádza napríklad aj v Krakove na hrade Wawel.

 

K sedlu Marmon je jednoduchý prístup, trasa je relatívne krátka a nenáročná.

Výstup zo Starej Ľubovne je po zelenej značke smerom na Podsadek okolo Nemeckého vrchu.

     Ak si vyberieme trasu okolo Ľubovnianskeho hradu, môžeme si na začiatku výletu naplánovať aj jeho prehliadku. Pokračujeme smerom cez vrch Osly na Hliniská červeným značením, kde sa napojíme na žltú turistickú cestu.

Optimálny výstup je možný aj z obce Chmeľnica alebo z obce Matysová.

Veľmi dobrou reštauráciou ponúkajúcou tradičné slovenské jedlá, kde sa môžete počas výletu posilniť je Salaš u Franka.

     V centre mesta Stará Ľubovňa vám jedlá pripravené z čerstvých surovín ponúkne Penzión Gurmen alebo neďaleký Hotel Familia, v ktorom navyše môžete využiť aj wellness centrum alebo masáže.

     V Nestville Taberna v obci Hniezdne nezabudnite ochutnať aj prvú slovenskú whisky, remeselne spracované pivo rôznych druhov alebo v čokoládovni priamo v areáli Nestville Parku vychutnať kvalitné čokolády všetkých druhov a spracovania.

Objavujte s nami severný Spiš-Pieniny. Jeden deň nestačí.

Aktuálne otváracie hodiny a informácie:

Hrad Ľubovňa: Info SK Hrad v Starej Ľubovni hradlubovna Otváracie hodiny Info

Nestville Taberna: Taberna (nestvilletaberna.sk)

Penzión Gurmen: Penzión Gurmen | Luxusný trojhviezdičkový penzión v Starej Ľubovni (penziongurmen.sk)

Salaš u Franka: http://www.salasufranka.sk/

Hotel Familia: Wellness centrum | Hotel Familia | Stará Ľubovňa | Oáza oddychu a relaxu

Zdroj informácií: Prípad Archipov – Hrad v Starej Ľubovni (hradlubovna.sk)

Zdroj fotografii: https://www.kstsl.sk/

Aktuálne články