Ulice Starej Ľubovne ožijú tradičným jarmokom

Trhy-SL-2017-33

Dejiny Starej Ľubovne sú viac než bohaté. Nečudo, veď toto malebné mestečko leží pod majestátnym hradom Ľubovňa, a tak má svojim návštevníkom vždy čo ponúknuť. Posledný septembrový víkend pravidelne jeho námestie a ulice ožívajú populárnym Ľubovnianskym jarmokom. Ten spája históriu, tradície a súčasnosť.

STARÁ ĽUBOVŇA – Jarmoky sú neoddeliteľnou súčasťou jesene. Naši predkovia ich využívali na zabezpečenie si tovaru a surovín pred nadchádzajúcou zimou. Zároveň boli miestom stretnutí a zábavy. Jarmočná tradícia zostala zachovaná aj v Starej Ľubovni. Tamojší jarmok sa bude konať už po dvadsiaty ôsmy raz. Oficiálny program sa začne v piatok, 27. septembra, no predzvesťou jarmoku je už tradične Banánový beh. Ten sa uskutoční vo štvrtok. Predvečer jarmoku je venovaný deťom, ktoré sa zároveň podieľajú aj na štvrtkovom programe. Pred Okresným úradom vystúpia deti z Materskej školy svätého Cyrila a Metoda a z Centra voľného času.

 

Jarmočný piatok

Hlavný a oficiálny program sa začne v piatok. Slávnostné otvorenie Ľubovnianskeho jarmoku bude mať vo svojich rukách primátor mesta. „Už tradične je piatkový program venovaný histórii. Pohľad do minulosti je našim obyvateľom a návštevníkom regiónu sprostredkovaný historickými divadelnými scénkami. Tento rok pôjde o hru Petra Karpinského, Hedviga z Anjou – Rosa chudobných, ozdoba cirkvi,“ prezradila o programe Ing. Erika Šalatová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu severný Spiš – Pieniny. Piatkový program bude pokračovať vystúpeniami hudobných hostí. Starú Ľubovňu rozospieva Mária Čírová, skupina Iné Kafe a ďalší. Aj piatkový program sa bude konať na tribúne pred Okresným úradom.

Na ľudovú aj fitness nôtu

To, že je Ľubovniansky jarmok spojením tradícií aj súčasných životných trendov, dokáže všetkým sobotný program na tribúne. Folklórnemu programu Všetci sme tu doma, bude totiž predchádzať fitness detí. O večernú zábavu sa postarajú Funny Fellows, Kollárovci, Puding pani Elvisovej a chýbať nebude ani tradičná tombola. Súčasťou jarmoku sú aj ukážky prác remeselníkov a predajné stánky.

V nedeľu sa program presunie do Skanzenu pod hradom Ľubovňa. Hubertovské slávnosti sa budú konať už po  šestnásty raz. „Program slávností je lákavý nielen pre poľovníkov, ale aj ich priateľov a milovníkov prírody. Divácky atraktívne je každoročné pasovanie lovca, no divákov lákajú aj poľovnícke trofeje, sokoliari a výcvik psov,“ dodáva Erika Šalatová.  Chýbať nebude ani chutný poľovnícky guľáš.

Aktuálne články