Vianoce na severnom Spiši. Tradície aj aktívny oddych

78293110_2972149542798733_310128228255662080_o

Kúzlo rodinnej pohody, viery, radosti a nenahraditeľných spoločných zážitkov. To všetko ponúka región severného Spiša  a Pienin počas decembra.

Oblasť Pienin a severného Spiša je známa nielen svojou nezameniteľnou prírodou, ale aj bohatými zvykmi rozličných etnických skupín a národností. Každá z nich si zachovala svoje vianočné tradície. Jedno však každú skupinu spája. Očakávanie z príchodu Ježiša Krista. „Ženy sa stretávali v kúdeľných izbách, v ktorých priadli, tkali a vyšívali. Dlhé zimné večery si krátili rozprávaním príbehov a spevom. Tiež praktizovali zvyky na Ondreja, Katarínu, Barboru a Luciu. Zabezpečiť im mali vydaj v novom roku i bohatú úrodu na poliach a zdravie dobytka. Medzi magické praktiky patrilo napríklad liatie roztaveného olova cez oko starého kľúča, varenie pirohov alebo čakanie na rozkvitnutie halúzky z čerešne,“ približuje zvyky a tradície Ing. Erika Šalatová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny.

Tradície a zvyky budú dominovať aj sprievodným podujatiam, ktoré sa v tomto regióne budú počas adventu a vianočných sviatkov konať. „Náš región je preslávený aj vďaka hradu Ľubovňa, ktorý sa dodnes nad ním vypína. Návštevníci sa môžu od tretieho do šiesteho decembra oboznámiť s Vianocami šľachty. Hrad Ľubovňa záujemcom za svojimi múrmi ukáže, ako zvykli šľachtici počas Vianoc stolovať, aké dobroty nesmeli chýbať na ich stoloch a akej pozornosti sa im dostávalo zo strany personálu. Súčasťou podujatia Čarovné Vianoce bude v skanzene pod hradom aj predstavenie úkonov, ktoré pred Vianocami musela zvládnuť každá žena a tiež možnosť upiecť si vianočné oblátky,“ prezradila z programu Erika Šalatová.

Dobré deti a ich rodičov aj na severnom Spiši poteší Mikuláš, ktorý zavíta hneď na niekoľko miest. Stretnúť sa s ním a jeho pomocníkmi, čertom i anjelom, bude šiesteho decembra možné v Penzióne Gurmen v Starej Ľubovni, o dva dni neskôr v Parku na Námestí gen. Štefánika v Starej Ľubovni. Na Mikuláša sa v Nestville Parku v Hniezdnom pre verejnosť sprístupní aj ľadová dráha s klziskom, jediná na Slovensku.

Neodmysliteľnou súčasťou adventu sú tiež tradičné vianočné trhy. Tie sa budú na severnom Spiši konať v Starej Ľubovni hneď vo dvoch termínoch. Predajné trhy budú od 9. do 20. decembra. Trhy s kultúrnym programom zas budú v dňoch 13.-14.12. Bohatý program si pre svojich návštevníkov pripravil aj Nestville Park, a to 20. a 21. decembra. Napríklad vystúpenie Mira Jaroša, ktorý tesne pred Štedrým dňom poteší všetky deti. Presne 21. decembra. Zaujímavosťou je aj snežný volejbalový turnaj. V rámci bohatého sprievodného programu zavíta do Hniezdneho aj Santa Claus a rodičov potešia vianočné trhy.

V adventom čase sa určite potešia aj milovníci medu, ten k najkrajším sviatkom v roku rozhodne patrí.  „V neďalekej obci Nová Ľubovňa sa v tamojšom kultúrnom dome v dňoch 7.-8.12 uskutoční voňavé podujatie Medový perníček, do srdca chodníček, ktorého súčasťou bude Krajský medový festival,“ pokračuje Ing. Erika Šalatová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny.

Vianoce sa Štedrým večerom nekončia. Naopak, trvajú ešte niekoľko dní po ňom, a tak si nádherné chvíle môžu návštevníci severného Spiša a Pienin vychutnať aj počas podujatia Čarovná rozprávka Vianoc, v rámci ktorého Hniezdne navštívi Červená Čiapočka. Stretnúť sa s ňou môžete v dňoch 26.-29.decembra v Nestville Parku.

Privítať rok 2020, ktorý nám ponúkne jeden deň navyše, bude v regióne severného Spiša a Pienin možné na viacerých miestach. A s viacerými ohňostrojmi. Ten prvý odpália na Silvestra už o 16.00 hod., v Parku na Námestí gen. Štefánika v Starej Ľubovni. Určený je najmä deťom, dospelí si budú musieť počkať do polnoci. Čakanie však každému spríjemní primátorská kapustnica.

 

Ak radšej volíte pokojnejšiu rozlúčku so starým rokom a vítanie nového, silvestrovať môžete v KÚPEĽOCH ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka, a to s celou rodinou. Okrem bohatého večerného programu a tomboly na vás čakajú kúpeľné procedúry.

Projekt a jeho aktivity sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Aktuálne články