Vianoce v regióne severného Spiša a Pienin

DSC_5438

Radosť, láska, pokoj, spolupatričnosť, ticho, čas prípravy na narodenie Božieho Syna. Taký je predvianočný čas. Hoci niekedy vládne vonku zmätok, zastaviť sa nám dáva príležitosť nájsť práve to, o čom tento čas je. Čas pred Vianocami nám dáva priestor stretnúť sa a spoločne zdieľať. Tak to bolo, a ešte stále je, aj v regióne severného Spiša a Pienin.

Foto: Ján Saloň

Mnohé obce aj podniky regiónu si tento rok prichystali vianočnú nádielku v podobe spoločných aktivít. Veľmi obľúbenou aktivitou boli práve Vianočné trhy.

V meste Stará Ľubovňa sa po prvý krát konali Vianočné trhy na nám. Sv. Mikuláša. Vytvorená ulička remesiel, Salaš u Franka a bohatý program vytvorili kúzelnú atmosféru. Deti sa mohli fotografovať s anjelikmi alebo postavičkami z ľadového kráľovstva, pozrieť si rozprávku a dospelí sa zahriali pri vianočnej kapustnici alebo vianočnom punči.

Foto: FB

Novou výzdobou a súčasťou Vianoc sa stal drevený Betlehem v životnej veľkosti, ktorý bol počas vianočných trhov požehnaný.

V Starej Ľubovni s Vianocami určite neskončili. Od 25.12.2022 do 7.1.2023 prebiehajú Vianoce na Hrade Ľubovňa a v jeho podhradí. Pozrieť si tak môžete, ako vyzerali Vianoce u Zamoyských, remeselné vianočné trhy na nádvorí, či si vychutnať koncert skupiny Srdcovka. Zažijete tak neopakovateľnú atmosféru dávnych čias.

Foto: Ján Saloň
Foto: Ján Saloň

Krásny program si prichystal aj Nestville Park. Od začiatku adventu si  mohli prísť návštevníci zdobiť svoje medovníčky každý piatok v Nestville Chocolate.  Takisto každý víkend sa koná divadelné predstavenie, po ktorom si návštevníci môžu nasadiť svoje korčule a navštíviť klzisko, či ľadovú dráhu. Pre nadšencov hokeja je prichystaný Hockey cup a zapojiť sa do súťaže o neho môže naozaj každý.

Foto: Nestville Park
Foto: FB Vyšné Ružbachy

Vianočné trhy sa konali po krátkej prestávke aj v obci Chmeľnica, kde sa rozdával starostovský punč a kapustnica. Miestni obyvatelia ponúkali svoje ručne vyrobené výrobky na predaj, ktorých kúpou mohli účastníci potešiť svojich blízkych.

Vyšné Ružbachy svoje Vianočné trhy usporiadali už niekoľký krát úspešne na nádvorí grófa Zamoyského. Nechýbala kapustnica, punč a tradičné kysnuté pečivo, ktoré si miestni sami pripravili. Neodmysliteľnou súčasťou bol vianočný program.

Foto: Chmeľnica
Foto: Chmeľnica

Obec Litmanová si pre svojich nachystala spoločné pečenie medovníkov a tvorenie vianočných ozdôb. Atmosféru doplnili kapustnicou, punčom a deti sa mohli voziť na koči spolu s anjelikom.

V Novej Ľubovni sa konal vianočný koncert chrámového zboru sv. Jána Apoštola a do Hniezdneho už tradične privítal Mikuláš.

Príprava na Vianoce je krásny čas, krajšie je však to, čo príde. Prajeme vám šťastné, veselé a požehnané sviatky!

Aktuálne články