Vojenská expozícia Michala Strenka

vojenska-expozicia-michala-strenka53575982

Okrem známeho hradu  ponúka Stará Ľubovňa niekoľko ďalších mimoriadne zaujímavých miest, ktoré môžete navštíviť. Jedným z týchto miest je aj Vojenská expozícia Michala Strenka, ktorá sa nachádza v podhradí  hradu Ľubovňa vedľa reštaurácie Izabela. Expozícia je venovaná pamiatke Michala Strenka, rodáka z Jarabiny, neďalekej obce. Je realizovaná formou vonkajšej aj vnútornej prezentácie, ktorou  približuje hlavne obdobie II. svetovej vojny. 

Samotné umiestnenie expozície má symboliku v tom, že počas II. svetovej vojny na Ľubovnianskom hrade sídlilo nemecké trestné komando. Okrem predstavenia osoby Michala Strenka ponúka expozícia možnosť prejsť sa po realisticky vybudovanom zákope v celkovej dĺžke vyše 100 metrov a v jeho okolí možnosť vidieť niekoľko podzemných bunkrov a delostreleckých batérií. Návštevníci môžu v expozícii vidieť pozemnú a leteckú techniku. Expozícia obsahuje aj veľkú zbierku palných zbraní prevažne z obdobia II. svetovej vojny, ale aj zbrane povojnovej produkcie. Časť expozície venuje aktuálnym vojnovým konfliktom a pôsobeniu našich vojakov v týchto konfliktoch a jednotlivých mierových misiách.

Expozícia je v týždni otvorená pre objednané skupiny a počas sobôt, nedieľ a štátnych sviatkov pre verejnosť v čase od 11tej do 17tej hodiny.

Text a fotografie: Vojenská expozícia Michala Strenka (noms.sk)

Aktuálne články