Výnimočná kniha Ružbašská kráľovská svadba finišuje

Chapuis_RKS

Rok 2019 bude výnimočný, čo sa týka knižného prírastku dotýkajúceho sa staroľubovnianskeho regiónu. Po už avizovanej knihe od autora Pavla Mišenka by mala čoskoro uzrieť svetlo sveta i publikácia Kataríny Chapuis Šutorovej, rodáčky z Vyšných Ružbách, žijúcej vo Francúzsku. Dotýkať sa opäť bude aj Ľubovnianskych novín, viaceré články tejto autorky boli totiž uverejnené práve v nich.  

Vzácne stretnutie
Veľká udalosť uvedenia nového knižného diela je naplánovaná na 27. október, a to symbolicky v Bielom dome vo Vyšných Ružbachoch.

Publikácia bude venovaná kráľovskej svadbe Karolíny Zamoyskej a Reniera Bourbou de Siciles, ktorá sa konala v roku 1923 vo Vyšných Ružbachoch a doteraz mala odborná i laická verejnosť o nej iba útržkové informácie. To ale do chvíle, kým sa K. Chapius Šutorová nezoznámila pred 5-timi rokmi s dcérou „ružbašského“ kráľovského páru, pani Carmen de Bourbon-Siciles, ktorá uchovávala vzácny rodinný archív a dovolila doň nahliadnuť Slovenke, pre ktorú sa druhou domovinou stal francúzsky Lyon. „Po vzhliadnutí prvého albumu som pochopila, že držím v rukách veľmi vzácnu dokumentáciu, a že musím priniesť naspäť domov tento kus už zabudnutej lokálnej histórie,“ vyznala sa autorka, ktorá cestovala za vzácnym potomkom 12-krát 450 kilometrov (tam a späť, teda 900 km!), aby si dávala dokopy čriepky rodinnej histórie, ktorá má také silné prepojenie na Starú Ľubovňu a Vyšné Ružbachy.

Unikátne fotografie, unikátne dokumenty

Nielen vzácne fotografie a spomienky dcéry kráľovského páru (ktorá sa,  žiaľ, vydania novej knihy nedožila), by mali byť súčasťou novej publikácie. Autorka zbierala potrebné dokumenty aj v zahraničných archívoch, napr. aj vo Vatikáne.

Mnohé dokumenty a korešpondenciu rodiny de Bourbon-Siciles-Zamoyski pritom musela prekladať nielen z francúzštiny, ale i taliančiny, poľštiny, nemčiny, španielčiny, latinčiny a angličtiny. „Každou návštevou u pani Carmen som bola ako v ríši divov. Rodinný archív bol veľmi bohatý a našla som v ňom najstaršie fotografie obyvateľov Ružbách v kroji, podrobný opis ružbašskej svadby z ruky Marie-Antoinetty de Bourbon-Siciles a v neposlednom rade blahoprajný telegram pápeža Piusa XI., ktorý došiel na poštu do Podolínca,“ priblížila autorka knihy, v ktorej tieto a mnohé iné vzácnosti budú.

Opis svadby, ktorá nemala a zrejme ani nebude mať obdobu v našom regióne, je pritom pútavo poprepájaný nielen fotografiami, ale i postrehmi zúčastnených. Skoro pred sto rokmi sa na nej zúčastnilo 20 grófov a 14 naozajstných kráľovských princov, ktorí mali zároveň hodnosti kniežat a grófov. „Čitateľ bude môcť vzhliadnuť nikdy nevidené a doslova nevydané fotografie vyhotovené kežmarským fotografom Emilom Moravtzom a mnohé vzácne dokumenty podpísané nielen pápežom Piusom XI., ale i rakúsko-uhorským cisárom Františkom Jozefom, španielskym kráľom Alfonzom XIII., ako aj inými vládnucimi monarchami,“ prezradila K. Chapius Šutorová, ktorá sa teší tak na slávnostný akt uvedenia jej prvého knižného diela do života, na ktorý prijali pozvanie vnučky kráľovského páru, princezné Beatrice a Anne de Bourbon-Siciles a bude mať viaceré sprievodné akcie, ale hlavne na to, ako zarezonuje u čitateľov.

Zdroj: Ľubovnianska mediálna spoločnosť

Aktuálne články