Región severného Spiša a Pienin ukrýva mnoho tajomstiev a krás, ktoré čakajú na to, aby ste ich objavili. Nie len okolitá príroda, ale aj obce sú toho príkladom. Dnes vám predstavíme jednu z nich, a to obec Vyšné Ružbachy.
Menšia, no veľmi zaujímavá obec s počtom približne 1 400 obyvateľov, leží v Spišskej Magure v doline Ružbašského potoka. Miesto terajšej obce podľa výskumov bolo osídlené už za čias najstaršieho a najdlhšieho obdobia dejín ľudstva – paleolite. Jej prvé písomné zmienky boli z roku 1329 pod názvom Nova Rusunbach. Obec v začiatkoch patrila Podolínskemu panstvu, neskôr v rokoch 1412 – 1772 bola v zálohu Poľska. Obyvatelia Vyšných Ružbách boli prevažne roľníci, poľnohospodári, pracovníci v lome na travertín i plátenníci. Počas 19. storočia tu bolo plátennícke stredisko, veľká píla a papiereň z roku 1646. Do roku 1934 mala obec aj vlastnú elektráreň a dva mlyny, ktoré žiaľ časom zanikli.
Okrem toho, že Vyšné Ružbachy majú bohatú faunu a flóru, nachádza sa tu niekoľko liečivých prameňov, ktoré sú vhodné na liečenie srdcovo-cievnych a nervových chorôb. Minerálne pramene začal využívať už aj spišský starosta a vojvoda z roku 1605 – Stanislav Lubomirski, ktorý sa zaslúžil o výstavbu a rozvoj prvých kúpeľov v tejto obci. V rámci Cesty minerálnych prameňov odporúčame ochutnať Prameň lásky a Prameň Zabudnutia. Tie pomáhajú pri brušných a črevných problémoch, pri bolestiach mandlí a hlavy, taktiež pri reumatických, zažívacích, kožných, pľúcnych a srdcovo-cievnych chorobách. Podľa legendy musíte najskôr spolu so svojím milým ochutnať prameň zabudnutia, aby ste z hlavy vymazali všetky strasti, problémy, prípadne nešťastné lásky. Potom prejdete k neďalekému prameňu lásky a napijete sa z dlaní milovanej osoby.
Obec má vďaka minerálnym prameňom aj najväčšie travertínové jazierko na Slovensku nazývané „Kráter“. Ide zároveň o najlepšie zachovaný travertínový útvar svojho druhu v strednej Európe. Má kruhový priemer 20 m, plochu 284 m2 a hĺbku 3 m. Voda v kráteri pochádza až z Belianskych Tatier, kde sa kvôli prítomnosti vápencov a dolomitov mineralizuje a dosahuje teplotu až 23°C. V kombinácii s pomerne vysokou výdatnosťou prameňa cca 8 litrov za sekundu a plynov oxidu uhličitého unikajúcich do vody cez trhliny krátera, nezamrzne ani v zimnom období. Aj napriek tomu, že je oficiálne zakázané využívať ho na kúpanie, priťahuje pozornosť plavcov vo všetkých ročných obdobiach. .
Návštevník v tejto obci môže nahliadnuť aj do umenia. Nachádza sa tu totiž jedno z najstarších medzinárodných sochárskych sympózií v Európe. Rozprestiera sa na rozlohe niekoľko 100 m2. História sympózia sa začína rokom 1964, rozdelená je do štyroch etáp, pričom posledná končí v roku 2003. Pri jeho zrode stáli známi sochári ako Miloslav Chlupáč, Rudolf Uher, Andrej Rudavský a predovšetkým zakladateľ európskej sochárskej sympoziálnej tradície Karl Prantl. Inšpirovali sa sochárskym sympóziom v rakúskom St. Margarethen. Sympózium je zaujímavé aj tým, že diela vznikajú priamo na mieste. Sochy, tvorené zo skál boli súčasťou okolitej prírody a sú inšpirované prostredím, z ktorého vzišli. V súčasnosti sa v areáli nachádza vyše sto travertínových sôch od umelcov z viac než štrnástich krajín. Medzinárodné sochárske sympózium vo Vyšných Ružbachoch je od roku 1997 vyhlásené Ministerstvom kultúry SR za kultúrnu pamiatku. Areál je verejnosti prístupný celoročne.
Vyšné Ružbachy sú svojou klímou, ktorú určujú husté okolité lesy ideálnym miestom pre aktívny oddych po celý rok. Letné kúpanie, pešia turistika, či cykloturistika v okolí je v zime vystriedaná možnosťami pre športové aktivity ako je lyžovanie či bežkovanie.
Preto vás pozývame na poznávací výlet do Vyšných Ružbách a verte, že jeden deň vám na to nestačí!