Akýmsi sprievodcom nového krátkometrážneho filmu s názvom Pocta Zamaguriu (a jeho dobrým susedom) je Norbert Frank, majiteľ legendárneho salaša v Starej Ľubovni. Viacerí ho považujú za priekopníka v oblasti cestovného ruchu na severnom Spiši. Keďže v gastronómii pracuje už polstoročie, chcel vzdať hold celému regiónu, nielen Zamaguriu. Minidokument tak divákov prevedie aj viac či menej vzdialeným okolím. Sú v ňom zakomponované pôsobivé zábery na hrad v Starej Ľubovni, na nočnú oblohu v Litmanovej i mimoriadne vzácne časti filmu Zem spieva, ktorý pred približne deväťdesiatimi rokmi nakrúcal Karol Plicka aj pod Tatrami, v Ždiari a Osturni. Ukážkami z tohto pokladu slovenskej kinematografie si autori nového filmu chceli uctiť prácu a odkaz našich predkov, zvlášť goralov.
Ambíciou filmového štábu bolo dostať sa aj na miesta, kam bežný človek chodiť nemôže a s divákmi zdieľať tento zážitok aspoň prostredníctvom záberov. Vďaka povoleniu od úradov, ochranárov a úzkej spolupráci so Správou Pieninského národného parku divák uvidí verejnosti neprístupnú jaskyňu Aksamitka, ktorá je súčasťou Haligovských skál, Reľovský vodopád aj málo známy letecký pohľad na jazerá nad obcami Osturňa a Jezersko.
Na filme spolupracovalo sedem kameramanov. Jedným z nich je Vladimír Šifra. V rámci produkcie časozberných videí patrí k tomu najlepšiemu čo na Slovensku máme. Väčšinu zvierat nakrútil Lukáš Andreides, ktorý sa tomu venuje už trinásť rokov.
hovorí režisér dokumentu Marek Vnenčák. O doposiaľ nevídaný pohľad na oltár a interiér kostola v Červenom Kláštore sa postaral Dušan Jarošík, jeden z našich najlepších jimmy jib operátorov.
Hudbu zložil James Seymour Brett. Spolu s orchestrom skladbu nahrávali v legendárnom londýnskom štúdiu Abbey Road, kde už svoje albumy produkovali aj The Beatles, Pink Floyd či Deep Purple. K divákom sa prihovára charizmatický hlas Dušana Jamricha. Keďže ide o hraničný región, pre našich severných susedov je prichystaná aj verzia v poľštine. Nakrúcanie celého filmu vrátane postprodukcie trvalo šesť mesiacov.
Spracovanie filmu bolo podporené zo zdrojov Ministerstva dopravy a výstavby SR, Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska a Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny. Jej výkonný riaditeľ Jakub Ondrej verí, že netradičné destinačné video bude silnou inšpiráciou pre turistov. „Pri niektorých záberoch sa až veriť nechce, že patria k Slovensku. Pri ich sledovaní sme sa len utvrdili v tom, že celý náš región a jeho okolie možno považovať za výkladnú skriňu našej krajiny.“