Zamagurie a okolie propaguje nové VIDEO: Pozrite si nádherné zábery!

Norbert Frank
Keď sa povie Zamagurie, veľa ľudí si predstaví Pieniny, plte či lietajúceho Cypriána. Cieľom nového videospotu však bolo predstaviť tento malebný kraj v inom svetle. Atrakcie najvyššieho rangu nakrútiť tak, ako to doposiaľ nikto neurobil a zároveň ukázať miesta, ktoré nie sú až také populárne. 

Akýmsi sprievodcom nového krátkometrážneho filmu s názvom Pocta Zamaguriu (a jeho dobrým susedom) je Norbert Frank, majiteľ legendárneho salaša v Starej Ľubovni. Viacerí ho považujú za priekopníka v oblasti cestovného ruchu na severnom Spiši. Keďže v gastronómii pracuje už polstoročie, chcel vzdať hold celému regiónu, nielen Zamaguriu. Minidokument tak divákov prevedie aj viac či menej vzdialeným okolím. Sú v ňom zakomponované pôsobivé zábery na hrad v Starej Ľubovni, na nočnú oblohu v Litmanovej i mimoriadne vzácne časti filmu Zem spieva, ktorý pred približne deväťdesiatimi rokmi nakrúcal Karol Plicka aj pod Tatrami, v Ždiari a Osturni. Ukážkami z tohto pokladu slovenskej kinematografie si autori nového filmu chceli uctiť prácu a odkaz našich predkov, zvlášť goralov.

Ambíciou filmového štábu bolo dostať sa aj na miesta, kam bežný človek chodiť nemôže a s divákmi zdieľať tento zážitok aspoň prostredníctvom záberov. Vďaka povoleniu od úradov, ochranárov a úzkej spolupráci so Správou Pieninského národného parku divák uvidí verejnosti neprístupnú jaskyňu Aksamitka, ktorá je súčasťou Haligovských skál, Reľovský vodopád aj málo známy letecký pohľad na jazerá nad obcami Osturňa a Jezersko.

Na filme spolupracovalo sedem kameramanov. Jedným z nich je Vladimír Šifra. V rámci produkcie časozberných videí patrí k tomu najlepšiemu čo na Slovensku máme. Väčšinu zvierat nakrútil Lukáš Andreides, ktorý sa tomu venuje už trinásť rokov.

„Zaznamenať rybárika riečneho priamo pri love chce kumšt majstra. Nám sa to vzhľadom na krátkosť času priamo na Zamagurí nepodarilo, no sme radi, že sa podarilo nájsť kameramana, ktorý sa s nami o túto unikátnu a fascinujúcu sekvenciu podelil,“

hovorí režisér dokumentu Marek Vnenčák. O doposiaľ nevídaný pohľad na oltár a interiér kostola v Červenom Kláštore sa postaral Dušan Jarošík, jeden z našich najlepších jimmy jib operátorov.

Hudbu zložil James Seymour Brett. Spolu s orchestrom skladbu nahrávali v legendárnom londýnskom štúdiu Abbey Road, kde už svoje albumy produkovali aj The Beatles, Pink Floyd či Deep Purple. K divákom sa prihovára charizmatický hlas Dušana Jamricha. Keďže ide o hraničný región, pre našich severných susedov je prichystaná aj verzia v poľštine. Nakrúcanie celého filmu vrátane postprodukcie trvalo šesť mesiacov.

Spracovanie filmu bolo podporené zo zdrojov Ministerstva dopravy a výstavby SR, Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska a Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny. Jej výkonný riaditeľ Jakub Ondrej verí, že netradičné destinačné video bude silnou inšpiráciou pre turistov. „Pri niektorých záberoch sa až veriť nechce, že patria k Slovensku. Pri ich sledovaní sme sa len utvrdili v tom, že celý náš región a jeho okolie možno považovať za výkladnú skriňu našej krajiny.“   

Fotografie z filmu a nakrúcania:

Aktuálne články