Cyrilometodské slávnosti v duchu tradícií a rusínskych piesní

66528650_2473567089333262_2662393997078560768_n

Solúnski bratia Cyril a Metod patria po stáročia k významným postavám našich dejín a kultúry. Na územie Veľkej Moravy prišli pred viac ako 1150 rokmi šíriť písmo, kresťanstvo a vzdelanie. V regióne severného Spiša a Pienin na nich spomínajú už od roku 1991 výnimočnými Cyrilometodskými slávnosťami.

 

Sviatok svätého Cyrila a Metoda sa pod majestátnym Ľubovnianskym hradom, pochádzajúcim z trinásteho storočia, odohrával tento raz inak. „V drevenom kostolíku svätého Michala Archanjela sa v neopakovateľnej atmosfére piateho júlového večera o 19:00 hod. uskutočnila večerná gréckokatolícka omša v cirkevnoslovanskom jazyku,“ prezradila Ing. Erika Šalatová, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš Pieniny. Nádherný drevený kostolík je súčasťou Ľubovnianskeho skanzenu, ktorý sa rozprestiera pod hradom Ľubovňa. Pôvodne bol postavený v obci Matysová v roku 1833, no v roku 1979 bol so svojím inventárom premiestnený do expozície skanzenu. Od opätovného vysvätenia v roku 1991 sa v ňom pravidelne slúžia liturgie. Netradičným zážitkom pre všetkých návštevníkov z iných regiónov bude určite staroslovienčina, ktorá sa dodnes používa pri slávení liturgií.

 

„Omšu doplnil večerný koncert Igora Kucera, ktorý bol pripravený k 90. výročiu narodenia Andyho Warhola. Tento medzinárodne uznávaný umelec zaspieval rusínske piesne matky Andyho Warhola, Júlie Zavackej Warholovej. Návštevníci mali unikátnu príležitosť vypočuť si pôvodné skladby slovenskej emigrantky, ktoré boli nahrané pred päťdesiatimi rokmi na platňu v nahrávacom štúdiu na Times Square v New Yorku, avšak hlbokým hlasom známeho operného speváka,“ pokračuje Erika Šalatová. Tento unikátny multimediálny koncertný projekt vychádza z autentickej nahrávky matky legendárneho umelca, ktorá počas svojho pobytu v USA vďaka iniciatíve syna naspievala na LP platňu pôvodné ľudové piesne. Túto gramofónovú platňu neskôr posielala ako vianočný darček svojim blízkym do rodného kraja, do kraju, ako zvykla hovoriť svojej domovine. Koncert sa začne o deviatej večer, s hudobným sprievodom skupiny Emotion group.

Aktuálne články