Obec Chmeľnica

Jedinečná nemeckým nárečím

Obec jedinečná nemeckým nárečím, ktorým sa dodnes v obci hovorí. Obklopuje ju prekrásna a čistá príroda, v ktorej sa nachádza kamenný výtvor „Čertova skala“, vysoká 12 m, s ktorou sa spája povesť s výstavbou Ľubovnianskeho hradu, ale aj pozoruhodné bradlo Ľubovnianskej vrchoviny Marmon – ide o strmú stenu z červeného, hľúznatého, kalpionelového vápenca.

Viac informácií

V minulosti sa tu ťažil vápenec a používal ako stavebný kameň ale aj okrasný mramor na pomníky a pamätné tabule. Chmeľnica dnes dýcha vlastným rytmom a dedičstvo predkov – kultúru spišských Nemcov prezentuje doma aj v zahraničí.

Čo vidieť a zažiť

Kde jesť

Kde spať

Čo sa oplatí navštíviť

Skalná ihla

Viac známa pod názvom „Čertova skala“ – kamenný výtvor, ktorý je vysoký 12 m a spája sa s ním povesť spojená s výstavbou Ľubovnianskeho hradu. Nachádza sa v nive rieky Poprad asi 2,5 km od obce Chmeľnica. Od roku 1989 je tento prírodný výtvor vyhlásený za prírodnú pamiatku.

Marmon

Pozoruhodné bradlo Ľubovnianskej vrchoviny z červeného, hľúznatého, kalpionelového vápenca, ktorý sa tu v minulosti ťažil a používal ako stavebný kameň ale aj okrasný mramor na pomníky a pamätné tabule.

Osobnosti Chmeľnice

Andrej Špes (1928 – 2006)

Rodák z Chmeľnice. Pôsobil ako stredoškolský učiteľ v Prešove. Pričinil sa o zachovanie nemeckého nárečia aj pre ďalšie generácie a to vydaním slovensko-nemecko-chmeľnického slovníka „Meine Muttersprache“, kde ako prvý sa snažil aj písomnou formou zachytiť iba fonetické nárečie.

Obecný úrad

Obec Chmeľnica
Chmeľnica 103
064 01 Chmeľnica

E-mail

obecchmelnica@gmail.com