Tip na výlet: Pešia turistika- Jaskyňa v Čube

873c61c450648a11703df50482b2aa44

Ak milujete prírodu a chcete s deťmi stráviť čo najviac času v nej, prinášame vám tip na miesto, ktoré zvládnete navštíviť aj s deťmi. Je dobre známe, že pobyt na čerstvom vzduchu má priaznivé účinky na mentálne zdravie človeka. Možno vám pomôžeme, kam na najbližší víkend v okolí či kam sa oplatí zavítať, keď ste na dovolenke.

 

Vedeli ste, že v okrese Stará Ľubovňa je voľne prístupná jaskyňa? Nachádza sa západne od obce Vyšné Ružbachy v nadmorskej výške 770 m.n.m

Je vytvorená činnosťou podzemných vôd, a jej priestory sú dlhé 18 metrov. Skromnú sintrovú výzdobu tvoria bradavicové výrastky a záclonkovité náteky. Upozorňujeme, že vstup je na vlastnú zodpovednosť!

Ako sa tam dostať ?

Z Vyšných Ružbách od hlavného smerovníka pri kúpalisku Izabela je potrebné postupovať po zelenej značke- smer Panske lúky/Podolínec.

Po asi 40 minútach chôdze prídete k novopostavenému smerovníku so smerovkou, ktorá ukazuje smer k Jaskyni pod Čubou. Trasa od smerovníka trvá približne 10 minút.

 

Trasa k jaskyni je označená novou miestnou zelenou značkou. Na mieste je osadená lavička a náučný panel so základnými informáciami. Vchod do jaskyne je na juhovýchodnom okraji vrchu Čuba.

Zaujímavosti

Región severného Spiša a Pienin môžeme pokladať za jeden s najčistejším ovzduším na Slovensku. Na jeho území rastie mnoho liečivých bylín. Okrem toho je región bohatý na minerálne pramene, ktoré majú priaznivé účinky na rôzne časti ľudského organizmu, a sú veľmi prospešné pri liečení viacerých chorôb.

Ubytovanie má na celkový dojem z výletu veľký vplyv a jeho výber netreba podceňovať. Myslite preto na vlastné pohodlie, aby ste si po fyzickej aktivite mohli oddýchnuť v čistom a tichom prostredí, prípadne navštíviť wellness a pochutnať si na dobrej teplej večeri pripravovanej z kvalitných, regionálnych surovín. Moderný hotel Familia v Starej Ľubovni ponúka rodinnú a priateľskú atmosféru.

Zdroj Jaskyňa v Čube: www.obecvysneruzbachy.sk

                                   www.hiking.sk

Aktuálne články