Minerálne vody

Región severného Spiša a Pienin je mimoriadne bohatý na veľké množstvo minerálnych prameňov a z hlbín zeme ich na svetlo sveta na pomerne malom území vyviera vyše 80 s rôznymi liečebnými účinkami. Najznámejšie pramene na území sú od októbra 2014 spojené unikátnou turistickou trasou pod názvom „Cesta minerálnych prameňov“.

Prírodné liečivé zdroje v regióne pomáhajú pri ochoreniach pohybového aparátu, srdcovocievnych a duševných ochoreniach (Kúpele Vyšné Ružbachy liečivý zdroj Izabela), kožných ochoreniach (Kúpele Červený Kláštor liečivý zdroj Smerdžonka) až po liečenie duše známou vodou z mariánskeho pútnického miesta na hore Zvir v Litmanovej. Ochutnajte miestne minerálne vody Sulínku a Ľubovnianku. Priaznivé účinky týchto vôd sú známe už od 19.storočia. Sulínka pomáha najmä pri žalúdočných a črevných problémoch a Ľubovnianka je známa ako voda s najväčším obsahom magnézia na Slovensku.

Vedeli ste, že?

Sulínka sa už v 19.storočí vyvážala aj do USA a Kanady a ročne sa jej naplnilo vyše 800,000 litrových fliaš. Liečila sa ňou aj známa rakúska cisárovná Alžbeta Bavorská známa ako Sissi, ktorá je aj na etikete fľaše tejto vody.

Čaje

Tradícia pestovania, spracovania a využitia liečivých bylín sa v regióne severného Spiša a Pienin spája s legendárnym mníchom Cypriánom a jeho jedinečným herbárom z 18.storočia v ktorom predstavuje až 283 exemplárov liečivých rastlín.

Čisté prostredie tejto oblasti Slovenska je dodnes základom výroby ekologických čajov bez umelých chutí, farieb a aróm. Práve preto ich ľudský organizmus dobre prijíma a pozitívne na nich reaguje. Odporúčame ochutnať čaje z Cypriánovej rodinnej lekárne, či čaje zo série Zdravie Pienin a Zamaguria. Nájdete v nich tie najlepšie bio chute na pomoc ľudskému telu a duši.

Alkohol

Už existencia najstaršieho zachovaného kamenného liehovaru na Slovensku pod hradom Ľubovňa z roku 1746 dokazuje, že tradícia liehovarníctva má v tomto regióne bohaté korene. V tom čase bola v Ľubovnianskom panstve známa najmä gořalka, čiže ražná pálenka. Lieh sa tu vyrábal vykvasením zápary z obilia. Práve to bolo hlavným motívom myšlienky výroby prvej slovenskej whisky pod názvom Nestville, ktorá sa vyrába podobnou technológiou. Whisky destilát zrie v bielych dubových sudoch niekoľko rokov. Okrem tohto slovenského unikátu ochutnajte aj ďalšie skvelé nápoje z nášho regiónu.

Vedeli ste, že?

Najstarší liehovar na Slovensku zo Starej Ľubovne je o vyše 100 rokov starší ako najstarší z USA, kde sa vyrába svetoznáma whisky Jack Daniels.