Obec Lesnica

Najstaršia obec Pienin

Obec Goralov žijúcich v malebnej prírode Malých Pienin v prielome Dunajca a Lesníckeho potoka s nikdy nezamŕzajúcim prameňom Storočnej vody, osobitou faunou a flórou a množstvom značkovaných turistických chodníkov. Pôvodné obyvateľstvo sa živilo poľnohospodárstvom, pastierstvom a dodnes aktívnou zaujímavosťou – splavom rieky Dunajec na pltiach.

Čo vidieť a zažiť

Kde spať a jesť

Čo sa oplatí navštíviť

Prielom Dunajca

Najatraktívnejší prielom – miesto, v ktorom prúd rieky váha, do ktorého rozvodia sa zvrtne. Na sever k Baltiku alebo na juh, kam tečie väčšina slovenských riek. Prielom s dĺžkou 8,5 km, spádom 20 m a siedmimi veľkými zákrutami, s bralnatými hrebeňmi, takmer kolmými stenami a malebnými prírodnými scenériami je unikátom nielen na Slovensku. Prielom sa kľukatí tak, že niet svetovej strany, ktorým by rieka netiekla aspoň na krátkom úseku. Toto úchvatné dielo prírody si viete vychutnať na tradičných pltiach, adrenalinových raftoch, bicykloch alebo ako peší turisti.

Jánošíkov skok na Dunajci

Jánošík vraj mal pri obdarovávaní chudobných zvláštnu mierku – kvalitné anglické súkno meral od buka do buka. Slávneho hôrneho chlapca a zbojníckeho kapitána nespomíname náhodou. Jánošíkov skok v Dunajci je azda najznámejšia z mnohých prírodných atrakcií, ktorá pod úžasnou panorámou Troch korún a na splav plťami po tejto rieke privádza tisícky návštevníkov z domova i zo zahraničia.

Prielom Lesnického potoka

Národná prírodná rezervácia s nevšednými krasovými útvarmi a vápencovými stenami akými sú Vylízaná alebo Osobitná skala, Kače s prístaviskom pltí, Bystrík, Biela skala, Psia a Popová hora aj Šlachtovky.

Siedmi mnísi

Skamenení lechnickí kartuziáni či kamalduli, čo porušili svoju pustovnícku prísahu a v svetských rozkošiach zabudli na pozdrav: Memento mori.

Obecný úrad

Obec Lesnica
Lesnica 26
065 33 Lesnica

E-mail

info@lesnica.sk