Kam počas pandémie? Tip na výlet: Vyšné Ružbachy – Veterný vrch

image00001

Severný Spiš sa pýši aj Spišskou Magurou, ktorej severnú časť tvorí aj najvyšší vrch nazývaný Veterný vrch (1 112 m n. m.). Jeho názov vznikol podľa toho, že je vystavený permanentnému vetru. Na Veterný vrch sa možno dostať tromi značkovanými turistickými trasami, a to z obcí Vyšné Ružbachy, Veľký Lipník alebo Stráňany po nasledujúcich značkách: červená trasa (0905) – Nižné Ružbachy – Lesnica (31 km), zelená trasa (5713) – Pod Zbojníckym stolom – Stráňany (10,3 km), žltá miestna, nazývaná aj „hrebeňová“ trasa – Veterný vrch – na Poľane. Výstup na Veterný vrch nie je fyzicky náročný, preto ho môžu pokojne absolvovať aj rodiny s deťmi.  

My sme sa vybrali k Veternému vrchu z obce Vyšné Ružbachy, kde nakoniec aj skončíme náš výlet. Na začiatok je dôležité upozorniť na sledovanie značiek, a tiež na skutočnosť, že sa po ceste nenachádza žiadny núdzový úkryt ani zariadenie s občerstvením. Výlet sa začína pri termálnom kúpalisku, od ktorého sa vydáme po červenej značke. Už po chvíľke cesty míňame Smrtnú jamu i najväčšie travertínové jazierko na Slovensku – Kráter.

Následne prechádzame cez chrbát Grúňa (1039 m), z neho ďalej postupujeme na Veterný vrch (1112 m). Krásna okolitá príroda umocňuje jedinečnosť výstupu na jeho samotný vrchol. Vďaka odlesnenému priestoru sa na vrchole môžeme rozpozerať na všetky strany a obdivovať výhľad na zvyšok spomínanej Spišskej Magury, ale aj Tatry, Pieniny, Beskydy, Ľubovniansku vrchovinu, Levočské vrchy, Čergov a iné slovenské a poľské pohoria. Čaká nás tam aj umelecké dielo miestnych majstrov, tzv. medvedia lavička. Poskytuje turistom možnosť oddýchnuť si v prítomnosti medveďa držiaceho slovenskú vlajku. Neďaleko lavičky sa nachádza aj smerová ružica určená pre lepšiu informovanosť návštevníkov, ktorá popisuje najznámejšie vrcholy a pohoria viditeľné z Veterného vrchu. Jej súčasťou je aj skrinka, obsahujúca vrcholovú knihu. 

Foto: Martin Šalata
Foto: Martin Šalata

V nej môžu zveduchtiví turisti nájsť množstvo informácií o Spišskej Magure a Veternom vrchu, a tiež ortofotomapu pre porovnanie okolia v súčasnosti i v minulosti. Nájdete tam aj základné informácie o vrcholoch uvedených na antikorovom smerovníku, turistickú mapu i cyklomapu. Do pozornosti dávame aj rôzne značené a neznačené zaujímavosti v okolí.  Voľné strany v knihe sú pripravené pre tých, ktorí chcú vyjadriť svoje dojmy i zážitky súvisiace s výstupom na vrch.

 

Z Veterného vrchu ďalej postupujeme na Plontanu (1040 m) a Zbojnícky stôl (1020 m), za ktorým nasleduje mierne strmý zostup do sedla Sovia poľana (891 m). Takto prechádzame naspäť do Vyšných Ružbách. Celkový výlet trvá približne 5 hodín. Ak si na výlet vyhradíte viac času, odporúčame vám navštíviť jedno z najstarších medzinárodných sochárskych sympózií v Európe, ktoré sa nachádza v spomínaných Vyšných Ružbachoch. V jeho areáli sa nachádza vyše sto travertínových sôch od umelcov z viac než štrnástich krajín.

Využite krásny mrazivý deň na návštevu severného Spiša – Pienin i samotného Veterného vrchu, z ktorého výhľad na okolitú prírodu vás skutočne očarí.  

Aktuálne články