Návod na dni strávené u nás.

Prameň Ščava Forbasy

Poďte s nami do krajiny, kde príroda ukrýva poklad, ktorý sama stvorila. Voda je živel, ktorému dal Stvoriteľ veľkú moc, moc života, ale i smrti. Bez vody by bola zem iba suchou púšťou, krajinou hladu a smädu. Poďte načerpať jej liečivú silu.

Obujte si svoje turistické topánky a vydajte sa na cestu minerálnych prameňov, zažite autentický zážitok čistej, nedotknutej prírody a načerpajte silu.  Zatvorte oči a vnímajte len zvuky prírody, šuchot lístia, či praskanie halúzok pod nohami, vôňu stromov, žblnkot vody.

Cesta minerálnych prameňov je spojená 11timi prameňmi. Celú turistickú trasu  za jeden deň určite nezdoláte, avšak rozdeliť si ju môžete na niekoľko etáp, ktoré si môžete spestriť aj miestnymi atrakciami.

Mapa - cesta minerálnych prameňov

Keďže v našom regióne jeden deň nestačí, môžete sa ubytovať napríklad v Nestville Apartments priamo v Nestville Parku v Hniezdnom. Je to miesto rodiska prvej slovenskej whisky, preto si určite nenechajte ujsť prehliadku expozíciou liehovarníctva spojenú s degustáciou whisky. Zážitkom pre vás bude aj miestna farma a remeselný pivovar z reštauráciou, kde sa jedlo servíruje priamo z hniezda na stôl.

Hniezdne, Nestville Apartments

Svoju výpravu môžete začať priamo v Hniezdnom pri prameni Švabľovka. Táto minerálna voda sa využívala už v 19.storočí na teplé kúpele, ktoré pôsobili proti reume. Ide o bývalé kúpele a tieto procedúry sa poskytovali v 15tich vaniach. Trasa ďalej vedie do Forbás k prameňu Ščava. Dostanete sa k nemu za približne polhodinku. Vzácna sila z tohto prameňa pôsobí pri chorobách pečene, pankreasu, nechutenstve, či žalúdočných problémoch. Ak ste sa už napili a nabrali si z nej, pokračujte ďalej do obce Lacková k prameňu Pod Kalváriou. Voda z tohto prameňa sa využíva hlavne pri ochoreniach dýchacích ciest, obličiek a močovodov. Lacková je obec, ktorá dýcha pôvodným štýlom života, nachádzajú sa tu pôvodné drevenice, tiež farma a remeslo, pre ktoré je táto obec známa – košikárstvo. Nuž, ak  vás to zaujalo, pozývame vás do expozície Košikárstva. Tu vaša výprava ešte nekončí.

Hniezdne, Prameň Švabľovka
Forbasy, Prameň Ščava
Vyšné Ružbachy ,Prameň Zabudnutia

Pokračujte do Vyšných Ružbách k prameňu Lásky a Zabudnutia. Tieto pramene sú opradené legendami a jedna z nich hovorí, že ak hľadáte lásku, napite sa z prameňa Zabudnutia, aby ste zabudli na staré lásky a hneď potom z prameňa Lásky, aby ste si našli toho pravého či tú pravú. Na tomto mieste si môžete svoje topánky vyzuť a využiť balančný chodník a Kneippovu terapiu, ktorá osoží nielen nohám, ale celému organizmu. Ak vám ostalo nejaké jedlo v batohu, prípadne ste si zbalili niečo na opekanie, ste na správnom mieste, kde to ešte môžete zužitkovať. Pozývame vás ešte  tento výlet zavŕšiť do galérie travertínových sôch. Toto miesto je voľne prístupné a nachádza sa v ňom viac ako 100 sôch svetového charakteru, ktoré zanechali umelci ako  Miloslav Chlupáč, Rudolf Uher, Andrej Rudavský či Karl Prantl. Cestou do Medzinárodného sochárskeho sympózia vás určite zaujme najväčšie travertínové jazierko na Slovensku – Kráter, kúpeľné prostredie i Biely dom. Naspäť do Hniezdneho sa môžete odviezť verejnou dopravou – autobusom. Veríme, že po takomto dni budete spať v týchto krásnych Nestville apartmánoch ako bábätká. Potrebujete načerpať silu aj na ďalší deň.

Vyšné Ružbachy - Balančný chodník
Vyšné Ružbachy - Medzinárodné sochárske sympózium
Vyšné Ružbachy - jazierko Kráter

 

Ak ste sa rozhodli pre viac dní strávených u nás, tak využite skvelú príležitosť požičať si elektrobicykle v Nestville Parku a vydať sa k prameňu sv. Jána Krstiteľa až na horu Zvir v Litmanovej. Trasa na horu Zvir vedie po hlavnej ceste a počas nej si vychutnáte tie najkrajšie výhľady na okolitú krajinu. Na samotnom mieste pookreje vaša duša. Toto miesto je zasvätené Panne Márii, ktorá sa tu zjavovala pred tridsiatimi rokmi trom malým deťom. Napite sa z prameňa, ktorý tam je. Hovorí sa, že každý, kto bude z tohto prameňa piť s vierou bude uzdravený. Ak ste už načerpali dosť síl, pozývame vás ešte na bod, kde sa stretá Slovensko s Poľskom. Neďaleko od hory Zvir sa hravo na bicykloch dostanete na kopec Eliášovka. Na tomto kopci je vyhliadková veža a ponúka krásne výhľady k našim susedom. Snáď sa vám nezatočí v hlave. Teraz môžete nasadnúť a spúšťať sa dole kopcom až na Salaš u Franka. Tento Salaš tu stojí už od roku 1970, skôr ako Salaš Poľana, a patrí medzi najvýznamnejšie na Slovensku. Frankovské halušky ochutnala aj kráľovná Alžbeta a sedel tu nie jeden prezident. Výber necháme na vás, je bohatý, avšak frankovské pirohy, ktoré si jednoznačne zaslúžia svoj vlastný patent, sú MUST HAVE každého návštevníka. Určite vám po takomto výlete poriadne vyhladlo.

Hora Zvir, Prameň sv. Jána Krstiteľa
Litmanová, Eliášovka
Salaš u Franka

Veríme, že sa vám u nás zapáčilo, ale nestíhate si pozrieť každé naše miesto. Všimli ste si však, že nad Starou Ľubovňou sa týči krásny hrad. A veru, nielen hrad, ale aj skanzen, historický tábor, či vojenská expozícia Michala Strenka stoja za vašu priazeň.  Od Salaša je to len kúsok, bicyklami sa tam rýchlo presuniete. Na hrade sa prenesiete o 100 rokov dozadu na kráľovskú svadbu, čo je to aktuálnou výstavou roka. Nielen táto výstava vo vás zanechá dojem, ale  možno ostanete jemne šokovaní. Na hrade sú umiestnené umelecké diela Viktora Freša, ktoré vám miestami môžu vyraziť dych.

Hrad Ľubovňa
Vojenská expozícia Michala Strenka
Skanzen Stará Ľubovňa

Región severného Spiša – Pienin ponúka množstvo možností na aktívne trávenie voľného času. Každý si nájde to svoje TOP miesto v regióne, ktoré ho obohatí na duchu i na tele. Na jeho spoznávanie však jeden deň nestačí a preto si naplánujte dovolenku v regióne na viac dní.

Aktuálne články

X