Prvá komunitná a klimatická záhrada v regióne – „Záhrada pod Morušou“

Tvorba záhrady pod Morušou

Počuli ste už niekedy o takýchto netypických záhradách? Vo svete ich pribúda čoraz viac a Slovensko rozhodne nezaostáva. Aj v regióne severného Spiša a Pienin vyrástla záhrada, ktorá napomáha bojovať voči klimatickým zmenám.

Prvá… Záhrada pod Morušou.

V Starej Ľubovni na sídlisku Západ pri ZŠ Komenského.

O čo presne ide?

Už tak malou zmenou prinavrátiť prírode rovnováhu, a tým aj nám, nám všetkým. Prinavrátiť do miest viac zelene, aby sa nám lepšie dýchalo, aby bol vzduch o čosi čistejší a aby sme znovu zistili, že vypestovať si na svojej záhrade vlastné suroviny nie je vôbec ťažké.

Všetky princípy klimatickej záhrady je možné uplatniť aj v bežných záhradách či dvoroch. Stačí malá zmena v podobe vytvorenia dažďového záhonu na zber dažďovej vody do pôdy, vysadením bylín a rozšírením biodiverzity namiesto anglického trávnika, vysadením bylín, ovocných stromov alebo kríkov či osadením vtáčej búdky.

Znie to jednoducho? V skutočnosti to jednoduché aj je. 

Ťažšie je už počuť to, čo všetci dávno vieme. Že sa naša klíma rýchlo otepľuje, čo prinesie viaceré dopady na prírodu, teda i na nás…

 

Súčasnosť klimatickej krízy a s ňou spojené transformačné riešenia boli témou desiateho a zároveň posledného ročníka festivalu umenia UM UM 2021 v Starej Ľubovni rozdeleného do troch hlavných fáz pozostávajúcich z niekoľkých sérií workshopov. 

Vzdelávacie aktivity a dielne viedli skúsení lektori, umelci, ktorí klimatické zmeny vnímajú a svojou prácou a snahou sa ich snažia zmierniť v čo najvyššej možnej miere.

eKo(laboratórium)

Ekologicky, kolaboratívne, laboratívne.

Spoločná koordinovaná práca pod taktovkou organizátorky festivalu umenia, umelkyne žijúcej a tvoriacej v Prahe – Mariky Smrekovej a všetkých zúčastnených sa pretavila do zrodenia priestoru, ktorý bude stále živý. Prírodou, ale hlavne vami všetkými. Je určený na oddych tela aj mysle. Je možné doň uniknúť, keď nás volá divočina, aby sa z nás časom nestali automatizovaní roboti.

Zahrajte si hru, ktorá je vytvorená priamo na stole. Znázorňuje proces, ako sa jedlo dostáva k nám na stôl, aby sme sa naučili dopestovať si vlastné ovocie a zeleninu, pretože ak to zanedbáme, čím a kým bude v budúcnosti prestretý náš stôl?

Vstúpte doň pri rozhovoroch, besedách, swapoch či rôznych podujatiach. Zorganizujte v ňom rodinný piknik, pracovné stretnutia, vydiskutujte si v ňom susedské taktiky, vyzvite niekoho na súboj alebo pozvite na rande. 

Čokoľvek a ktokoľvek tam bude, tento priestor – záhrada pod Morušou, bude živá spolu s vami.

Podporovatelia:

eKo(laboratórium) v rámci projektu Uzol kultúry – Stará Ľubovňa – Mesto kultúry 2021 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Tvorbu Klimatickej a komunitnej záhrady podporil Nadačný fond DM drogerie markt v Nadácii Pontis.

Festival UM UM z verejných zdrojov podporilo mesto Stará Ľubovňa.

Aktuálne články

X