Tip na výlet: Pešia turistika – Haligovské skalky a jaskyňa Aksamitka

vecer-v-lesnickom-sedle-foto-lubos-balazovic-fotosutaz-chod-a-fot-2016_full

„Pri každej prechádzke prírodou človek nachádza oveľa viac, než hľadá.“ John Muir.

 

Región severného Spiša a Pienin ponúka mnoho krás a veľa nádherných výhľadov. Ak patríte medzi ľudí, ktorí si chcú oddýchnuť, tento „lesný kúpeľ“ je pre vás ako stvorený. 

                                                                          Pieniny

Haligovské skalky predstavujú jedno z najkrajších miest v Pieninskom národnom parku, no aj napriek tomu je to menej vyhľadávaná časť pohoria. Nachádzajú sa v katastrálnom území Haligovce, okres Stará Ľubovňa. 

                                                                     Haligovské skalky

Najjednoduchší a najoptimálnejší výstup je z Haligoviec po turistickom chodníku značenom zelenou farbou. Zo skál je úchvatný výhľad na Haligovce, Spišskú Maguru a dokonca aj na Belianske Tatry

Kto dáva prednosť viac samote a pokoju, neprekáža mu občasné brodenie sa mokrou trávou ani trocha blata pod nohami, Haligovské skalky sú tým správnym miestom.

Vystupujú až do výšky 300 metrov nad údolie potoka Malý Lipník. Sú chráneným prírodným výtvorom a pod jeho povrchom sa nachádzajú otvory a jaskyne s názvami : Kozia, Zbojnícka, Jazvečia, Biela skalka a asi najznámejšia jaskyňa je  Aksamitka (alebo aj Mlečna džura) Nachádza sa v bradlovom úseku Haligovských skál. V roku 1979 bola vyhlásená za chránený prírodný výtvor a od roku 1996 je zaradená medzi národné prírodné pamiatky. Leží v nadmorskej výške 750 metrov a považuje sa za typickú krasovú jaskyňu. Na jej vzniku sa výrazne podieľala voda.  Verejnosti je neprístupná, terén je tam veľmi nebezpečný. Je to malá jaskyňa, v ktorej sú skalné sutiny a ostré skaly. Ďalším hlavným dôvodom ochrany jaskyne je aj to, že je to zimovisko niekoľkých vzácnych druhov netopierov. Ak by bola jaskyňa sprístupnená, narušila by sa jej mikroklíma. A tá je v jaskyni mimoriadne citlivá. Teplota sa pohybuje v rozmedzí 7 – 8 °C. 

Nad jej povrchom je bohatá a predovšetkým vzácna flóra a fauna. Žije tu dokonca i niekoľko endemických druhov, teda druhov, ktoré sa nevyskytujú nikde inde. Flóra Pienin má jedinečné postavenie a nevšednú prírodovedeckú hodnotu.

Jaskyňa Aksamitka - verejnosti neprístupná

Ponúkajú sa tu výhľady na majestátne dielo vytvorené silou prírody. Skaly tvoria veže, sutiny a bralá, ktoré nesú rôzne pomenovania ako napríklad Červená, Sovia, Biela, Končistá.

                                                                      Zbojnícka jaskyňa

Zaujímavosť:

Názov jaskyne sa viaže k udalostiam, ktoré sa odohrali v polovici 15. storočia, keď sa na jar v roku 1433 pri Dunajci neďaleko Czorsztyna začali zhromažďovať husitské vojská, aby z opevneného tábora podnikli bojové výpady do okolia. Legendárny bratrícky veliteľ Peter Aksamit odoprel poslušnosť Jánovi Jiskrovi a so svojimi vojakmi sa pustil do lúpenia a rabovania po Spiši i susedných stoliciach. Podľa povesti sa na sklonku života rozhodol kajať zo svojich hriechov. Sadol si do jaskyne v Haligovských skalách a začal plakať. Každá slza z Aksamitovho oka sa premenila na kvapeľ. Odvtedy má táto jaskyňa kvapľovú výzdobu i meno Aksamitka. 

Peter Aksamit

Aktuálne články

X