Tip na výlet: Pešia turistika – Haligovské skalky a jaskyňa Aksamitka

vecer-v-lesnickom-sedle-foto-lubos-balazovic-fotosutaz-chod-a-fot-2016_full

„Pri každej prechádzke prírodou človek nachádza oveľa viac, než hľadá.“ John Muir.

 

Región severného Spiša a Pienin ponúka mnoho krás a veľa nádherných výhľadov. Ak patríte medzi ľudí, ktorí si chcú oddýchnuť, tento „lesný kúpeľ“ je pre vás ako stvorený. 

                                                                          Pieniny

Haligovské skalky predstavujú jedno z najkrajších miest v Pieninskom národnom parku, no aj napriek tomu je to menej vyhľadávaná časť pohoria. Nachádzajú sa v katastrálnom území Haligovce, okres Stará Ľubovňa. 

                                                                     Haligovské skalky

Najjednoduchší a najoptimálnejší výstup je z Haligoviec po turistickom chodníku značenom zelenou farbou. Zo skál je úchvatný výhľad na Haligovce, Spišskú Maguru a dokonca aj na Belianske Tatry.

Vrchol zvaný Plašná (890m n. m ) je tým bodom, z ktorého sa vám ponúknu panoramatické výhľady. Naspäť je možné sa dostať po tej istej trase do Haligoviec alebo pokračovať po červenej značke do Červeného Kláštora a odtiaľ po asfaltovej ceste späť do Haligoviec.

 

Kto dáva prednosť viac samote a pokoju, neprekáža mu občasné brodenie sa mokrou trávou ani trocha blata pod nohami, Haligovské skalky a Plašná sú tým správnym miestom. 

                                                                       Vrch Plašná

Haligovské skalky vystupujú až do výšky 300 metrov nad údolie potoka Malý Lipník. Sú chráneným prírodným výtvorom a pod jeho povrchom sa nachádzajú otvory a jaskyne s názvami : Kozia, Zbojnícka, Jazvečia, Biela skalka a asi najznámejšia jaskyňa je  Aksamitka (alebo aj Mlečna džura) Nachádza sa v bradlovom úseku Haligovských skál. V roku 1979 bola vyhlásená za chránený prírodný výtvor a od roku 1996 je zaradená medzi národné prírodné pamiatky. Leží v nadmorskej výške 750 metrov a považuje sa za typickú krasovú jaskyňu. Na jej vzniku sa výrazne podieľala voda.  Verejnosti je neprístupná, terén je tam veľmi nebezpečný. Je to malá jaskyňa, v ktorej sú skalné sutiny a ostré skaly. Ďalším hlavným dôvodom ochrany jaskyne je aj to, že je to zimovisko niekoľkých vzácnych druhov netopierov. Ak by bola jaskyňa sprístupnená, narušila by sa jej mikroklíma. A tá je v jaskyni mimoriadne citlivá. Teplota sa pohybuje v rozmedzí 7 – 8 °C. 

Nad jej povrchom je bohatá a predovšetkým vzácna flóra a fauna. Žije tu dokonca i niekoľko endemických druhov, teda druhov, ktoré sa nevyskytujú nikde inde. Flóra Pienin má jedinečné postavenie a nevšednú prírodovedeckú hodnotu.

                                                                Jaskyňa Aksamitka

Ponúkajú sa tu výhľady na majestátne dielo vytvorené silou prírody. Skaly tvoria veže, sutiny a bralá, ktoré nesú rôzne pomenovania ako napríklad Červená, Sovia, Biela, Končistá.

                                                                      Zbojnícka jaskyňa

Zaujímavosť:

Názov jaskyne sa viaže k udalostiam, ktoré sa odohrali v polovici 15. storočia, keď sa na jar v roku 1433 pri Dunajci neďaleko Czorsztyna začali zhromažďovať husitské vojská, aby z opevneného tábora podnikli bojové výpady do okolia. Legendárny bratrícky veliteľ Peter Aksamit odoprel poslušnosť Jánovi Jiskrovi a so svojimi vojakmi sa pustil do lúpenia a rabovania po Spiši i susedných stoliciach. Podľa povesti sa na sklonku života rozhodol kajať zo svojich hriechov. Sadol si do jaskyne v Haligovských skalách a začal plakať. Každá slza z Aksamitovho oka sa premenila na kvapeľ. Odvtedy má táto jaskyňa kvapľovú výzdobu i meno Aksamitka. 

                                                                        Peter Axamit

Aktuálne články

X