Vďaka Stredovekým hradným slávnostiam, ktoré sa každoročne konajú na Ľubovnianskom hrade, sa počas posledného júlového víkendu prenesiete do štrnásteho storočia. Tento rok spoznáte bližšiu históriu žien z rodu Anjouovcov.
Píše sa rok 1392 a vtedajšia uhorská kráľovná Mária I. sa vybrala na cestu po svojej krajine. V tom istom čase sa jej sestra, poľská kráľovná Hedviga I., vydala do Uhorska, aby sa s Máriou stretla. Viaceré historické pramene naznačujú, že svedkom ich stretnutia mohol byť práve hrad Ľubovňa. „Prostredníctvom rekonštrukcie historických udalostí sa návštevníci dozvedia viac o ženách, ktoré zasiahli do dejín hradu Ľubovňa a súčasťou bude i nočná prehliadku hradu naplánovaná na 26. júla 2019,“ prezradila výkonná riaditeľka OOCR Severný Spiš Pieniny, Ing. Erika Šalatová.
Mária a Hedviga z rodu Anjouovcov boli dcérami uhorského a poľského kráľa Ľudovíta Veľkého. Za jeho vlády dosiahlo Uhorské kráľovstvo postavenie európskej veľmoci a prežívalo hospodársky i kultúrny rozmach. Svoju dcéru Máriu pred smrťou poveril vládnutím v Uhorsku a jeho ďalšia dcéra Hedviga po ňom zdedila poľský trón. Témou tohtoročných Stredovekých hradných slávnosti preto bude Kráľovská koruna v ženských rukách. Konať sa budú v termíne 26. – 28. júla 2019 s programom o 11:00, 13:00, 15:00 a 16:30 hod. Počas programu vystúpi šermiarska skupina Sarus z Prešova, ktorá predvedie svoje schopnosti a ukážky historického šermu. Návštevníkov rozpália brušným tancom tanečnice zo skupiny ShadenProfi Dance Company zo Spišskej Novej Vsi a program doplní sokoliarska skupina sv. Bavona zo Štiavnických Baní.
Neopakovateľné prostredie stredoveku na návštevníkov bude dýchať na každom kroku aj vďaka nočnej prehliadke hradu Ľubovňa. Počas nej sa naplno rozvinie Legenda o Hedvige a Márii. Tá je naplánovaná na 26. júla 2019 so vstupmi o 21:00, 21:15, 21:30 a 21:45 hod. Unikátny večer zakončí piesková animácia – kreslenie pieskom na farebnom a špeciálne osvetlenom povrchu skla, zásluhou ktorej sa nachvíľu ocitnete vo fascinujúcom a rozprávkovom svete. Pomyselnou čerešničkou na torte bude ohňová šou.
Program hradných slávností sa prenesie aj do Ľubovnianskeho skanzenu nachádzajúceho sa pod hradom. Ten okrem ukážok ľudovej architektúry ponúkne aj ukážky typických stredovekých remesiel a gazdovského dvora. Na vlastné oči tak všetci prítomní budú mať jedinečnú možnosť vyskúšať si život spred niekoľkých storočí, prostredníctvom ktorého možno ocenia všetky výdobytky modernej doby.
Projekt a jeho aktivity sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR